Sykelønn

Flere Høyre-lag vil ha omkamp om sykelønna

Fem fylkeslag, samt Unge Høyre, foreslår endringer i partiets sykelønnspolitikk, selv om partileder Erna Solberg lovet å frede dagens ordning.

Høyre-leder Erna Solberg får motstand av sine egne på sykelønn.
Høyre-leder Erna Solberg får motstand av sine egne på sykelønn.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

I tillegg foreslår to fylkeslag å utrede saken først og deretter vurdere endringer, skriver TV 2. Saken ble omtalt av Finansavisen i februar.

I januar sa Solberg at Høyre ikke vil kutte i sykepengene folk får utbetalt.

Partiets programkomité foreslår å beholde dagens kompensasjonsnivå, slik at arbeidstakere får full lønn inntil 6 G når de er syke.

Er sykelønna fredet nå? Dette må du vite om den nye IA-avtalen

De foreslår imidlertid å opprette en kommisjon som kan gi mer kunnskap om hvordan få ned sykefraværet, og endre finansieringsmåten.

Flere fylkeslag, samt Unge Høyre og Melhus Høyre, foreslår endringer i dette, som nå blir gjenstand for kamp på landsmøtet.

I det store og hele dreier disse forslagene seg om at Høyre bør mene at sykelønnsordningen i dag bør endres, uten forbehold.

I tillegg har Akershus Høyre og Vestfold Høyre foreslått å utrede selve sykelønnsordningen.

Powered by Labrador CMS