Nedbemanning

Nordea kutter 1500 stillinger

Banken vil endre sammensetningen av arbeidsstyrken og kompetansen i selskapet.

Nordea varsler en storstilt nedbemanning. Det vil også ramme ansatte i Norge.
Nordea varsler en storstilt nedbemanning. Det vil også ramme ansatte i Norge.
Publisert

JOBB

Nå skal det kuttes 1500 stillinger internasjonalt.

– Det vil bli reduksjoner i Norge også, men omfanget er ikke drøftet ennå. Vi forventer også at dette skjer på frivillig basis, og at det ikke blir noen oppsigelser i denne prosessen, sier Nordea-styremedlem og hovedtillitsvalgt Jørgen Suo Lønnquist til E24.

Rundt 1500 ansatte påvirkes i 2026 og 2027, og det skal gjennomføres forhandlinger med fagforeninger og ansatte.

Nordea vil bokføre kostnader for restruktureringen på 190 millioner euro (2,11 milliarder kroner) i første kvartal 2026.

Grepene ventes å føre til en reduksjon i selskapets årlige kostnader på minst 150 millioner euro fra 2028.

Nordea har over 3300 ansatte i Norge, og rundt 31.800 ansatte totalt, hvorav 6500 i Finland, som er base for det nordiske hovedkontoret.

Powered by Labrador CMS