Statsbudsjettet 2026

Regjeringen anslår fall i oljeinntektene

Inntektene fra olje- og gassektoren vil falle fra cirka 664 milliarder kroner i år til 521 milliarder kroner til neste år.

Regjeringen tror oljeinntektene kommer til å falle i årene framover etter flere år med rekordnivåer.
Regjeringen tror oljeinntektene kommer til å falle i årene framover etter flere år med rekordnivåer.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Med dét signaliserer regjeringen at inntektene fra petroleumsbransjen skal fortsette å falle etter de skyhøye nivåene i 2022 og 2023.

Rekordnivåene skyldtes at Russlands invasjon av Ukraina førte til en energikrise i Europa, og dermed økte inntektene fra oljebransjen betydelig.

I statsbudsjettet er investeringene i petroleumsvirksomheten anslått til om lag 272 milliarder kroner i 2025, som er 23 prosent av de samlede realinvesteringene, skriver Energidepartementet i en pressemelding.

Når pågående store prosjekter ferdigstilles, venter regjeringen at investeringene går ned i årene som kommer.

Produksjonen er ventet å ligge på et stabilt høyt nivå de nærmeste årene, før den er ventet å falle utover på 2030-tallet som følge av at felt blir tømt ut, skriver departementet.

– Norsk petroleumsproduksjon spiller en viktig rolle i å sikre energisikkerheten til kontinentet. Verden og Europa vil ha behov for olje og gass i flere tiår fremover, sier energiminister Terje Aasland i pressemeldingen.

Han sier at regjeringen skal være garantist for stabile og forutsigbare rammevilkår for oljebransjen, samt fortsatt høy leteaktivitet.

Powered by Labrador CMS