Slik forbereder grasrota i LO en mulig storstreik

Det kan bli den største streiken på 18 år. Over hele landet forbereder tillitsvalgte seg på en mulig streik.

Her forberede elektromontørne i Oslo streik.
Her forberede elektromontørne i Oslo streik.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

LO og YS har varslet streik for 35.000 medlemmer fra søndag, hvis det ikke blir enighet i lønnsforhandlingene.

Over hele landet blir det nå lagt planer for en streik.

Fellesforbundets leder Jørn Eggum sa tidligere i uka at LO «legger kysten død» for å legge press på verftene for å finne en løsning på dekning av reise, kost og losji.

Han satser på at dette uttaket vil mørne arbeidsgiverne:

– Vi har vært rimelig treffsikre på det første streikeuttaket, sa Eggum.

Vestlandet streikeklare

På Vestlandet får Eggum full støtte fra elektrikerne:

– Vi er streikeklare og har ventet lenge på dette, sier klubblederne for elektrikerne ved noen av de største vestlandsverftene.

Får de ikke en AFP som monner i løpet av helgens LO/NHO-mekling, blir det konflikt.

Bygningsarbeiderne klare i Oslo

I hovedstaden er bygningsarbeiderne klare med gule vester.

– Mandag morgen er vi beredt, sier Tommy Karlsen, klubbleder i entreprenøren Skanska.

Tidligere denne uka hentet han streikevester til åtte ulike byggeplasser i Oslo-området der det skal stå streikevakter parate mandag morgen.

For Tommy Karlsens medlemmer, er det AFP som motiverer mest i forhold til å ta en kamp med arbeidsgiverne.

– Vi har mange som nærmer seg AFP-alder. Men også for de unge bør jo pensjonen være viktig!

Se hele streikeuttaket her:

Renholdere kjemper for pensjon

Renholderne har vært lønnstapere i flere år. Og mange går glipp av den gunstige AFP-ordningen. Tillitsvalgt Trine W. Hagen er klar for kamp.

– Vi må ha lønnsøkning og bedre pensjon for å unngå en haug med fattige, sier hun til Arbeidsmanden.

– En renholder har en topplønn på cirka 370.000 kroner. Mange jobber deltid. De har ikke sjans til å spare til egen pensjon. Jeg stiller meg heller spørsmålet hvordan i all verden de klarer seg på en deltidsstilling, sier hovedtillitsvalgt i AB Solutions, Trine W. Hagen.

Hull i AFP-ordningen

Hagen er i likhet med bygningsarbeider Karlsen opptatt av å forbedre AFP-pensjonen.

Dagens AFP-regler har så mange hull at så mange som 25 prosent av dem som jobber i en AFP-bedrift som 55-åringer, ikke oppfyller kravene for å få AFP når de fyller 62 år. Du skal blant annet ha jobbet i en bedrift med AFP-ordning sju av de siste ni årene før du fyller 62 år.

– Denne regelen gjør det vanskelig for mange renholdere å få AFP. Kravene om at du skal ha jobbet sju av ni år i en AFP-bedrift er altfor lenge for en renholder, mener Hagen.

Hun forklarer: I renholdsbransjen går oppdragene på anbud. I anbudspapirene er det svært sjelden krav om at det skal være tariffavtale i bedriftene. Dermed kan renholderne få en ny arbeidsgiver som ikke har tariffavtale, og de mister AFP-en.

Ifølge reglene kan du ikke heller ha mer enn 52 uker med 100 prosent sykepenger, arbeidsavklaringspenger og lignende ytelser fra NAV i de siste tre årene før uttak av AFP.

– Det er en utopi for mange renholdere å stå i arbeid til du er 62 år, slår Hagen fast.

Streik i renhold og bergverk

Arbeidsmandsforbundet tar ut 1800 renholdere og 800 fra bergverk i streik fra søndag av dersom partene ikke blir enige hos Riksmekleren. Streiken vil blant annet ramme mange hotell, Forsvaret og kullgruva på Svalbard.

Les om hvem som streiker i Arbeidsmandsforbundet

Powered by Labrador CMS