Lokførerforbundet og Vy
Togstreiken over: – Sikret lik lønn for likt arbeid
Lokførerforbundet og Spekter er enige om årets lønnsoppgjør, og dermed avsluttes togstreiken som har vart i nær en måned.
Partene har vært hos Riksmekleren i forhandlinger siden fredag klokken 10. Natt til lørdag kunngjorde partene at streiken avsluttes.
Tar tid
Det tar tid å få togene på plass og i rute, men fra lørdag ettermiddag vil de fleste av togene være i rute, opplyser Vy og Spekter i en pressemelding.
– Det er først og fremst bra at streiken er over slik at togene nå kan gå som normalt for våre togpassasjerer. Vi ser fram til å få alle våre lokomotivførere tilbake på jobb i morgen, og til et godt samarbeid med alle de ansattes organisasjoner for å utvikle Vys persontogtilbud videre, sier Vy Togs administrerende direktør Erik Røhne natt til lørdag.
Lokomotivleder: Lik lønn for likt arbeid
– Vi har sikret kontroll på turnuser og lik lønn for likt arbeid. Det er takket være medlemmene og samholdet under streiken, sier forbundsleder Rolf Ringdal i Norsk Lokomotivførerforbund (NLF).
Medlemmene møter på jobb igjen så fort det er praktisk mulig.
– Dette var en helt nødvendig streik for å få gjennomslag for medbestemmelse på turnus og lik lønn for likt arbeid, fastslår Rolf Ringdal.
Anbefaler medlemmene å si ja
Forbundslederen mener de nå har sikret et ansvarlig løp for sammenslåingen av Flytoget og Vy, som skal skje i desember 2027.
– Vi har stoppet Vys krav, sikret turnusene våre og fått gjennomslag for harmonisering av grunnlønn mellom Vy og Flytoget. Da kan vi trygt anbefale medlemmene våre å stemme ja til dette forslaget, sier Rolf Ringdal.
72 lokførere var i streik da konflikten ble avblåst.
(©NTB)