Kutt i kollektivtilbudet: – Ser ut som alle blir rammet
Mangel på bevilgninger kan føre til kutt i hele landet.
JOBB
– Det er en alvorlig situasjon, sier daglig leder ved kollektivtrafikkforeningen Olov Grøtting.
Kollektivtrafikkforeningen har samlet en fylkesvis oversikt over gjennomførte og planlagte kutt i kollektivtilbudet.
Blant disse er:
• Østfold og Nordland har allerede kuttet rutetilbudet med 10 prosent.
• Agder kan måtte fjerne hver tredje bussavgang i Kristiansand.
• Rogaland har besluttet å redusere rutetilbudet med ca. 10,5 prosent i to omganger i 2026.
For å opprettholde dagens kollektivtilbud trengs det om lag en milliard kroner mer utover regjeringens forslag til statsbudsjett, ifølge et høringsinnspill fra kollektivtrafikkforeningen.
Samtidig foreslår regjeringen i stedet å redusere bevilgningene til transport i byområder fra 6,9 til 6,6 milliarder kroner i statsbudsjettet for 2026.
Kommunal- og distriktsdepartementet bekrefter også at tidligere øremerkede midler til kollektiv er nå lagt inn i de frie rammetilskuddene i fylkeskommunene, ifølge en pressemelding fra Yrkestrafikkforbundet.
Mangel på bevilgninger kan føre til kutt i kollektivtilbudet rundt i hele landet.
– Det ser ut som alle blir rammet, men på litt forskjellig tid, sier Grøtting.
Kollektivtrafikkforeningen ønsker ikke bare et statisk tilbud som skal være likt fra år til år, men også å effektivisere og bli mer moderne.
– Vi trenger også ressurser til å kunne møte framtida, sier Grøtting.
Tilbudet må endres ut fra befolkning og hva som er tilgjengelig av løsninger mener Grøtting.
Grøtting mener at årets forslag legger opp til en planlagt nedbygging av kollektivtransporten.
– Det kan ikke forstås på noen annen måte, mener Grøtting.
– Det viktigste for oss er at Stortinget ser at det må mer penger til fylkeskommunene, sånn at fylkeskommunene klarer å opprettholde og videreføre det tilbudet vi har, legge hun til.
Samferdselsdepartementet svarer
Samferdselsdepartementet opplyser i en e-post til FriFagbevegelse at kollektivtransport finansieres hovedsakelig gjennom de frie inntektene til fylkeskommunene. I den forbindelse har regjeringen foreslått å øke disse med 1 milliard kroner i 2026.
– Regjeringen er kjent med økte kostnader på fylkeskommunal kollektivtransport og tar bekymringen fra fylkeskommunene om dette på alvor, sier Statssekretær Cecilie Knibe Kroglund.
Kroglund forteller at I 2026 legger regjeringen opp til en realvekst i de frie inntektene til kommunesektoren på 4,2 milliarder kroner. Av denne veksten blir 1 milliard kroner fordelt til fylkeskommunene.
– I de største byområdene er også kollektivtilbudet styrket over tid, særlig gjennom en øremerket satsing fra staten i byvekstavtalene
I 2026 har regjeringen også foreslått 7,1 milliarder kroner til byvekstavtalene og andre tilskuddsordninger i byområdene.
Endringslogg: Departementet hadde foreløpig ikke svart innen satt frist 14. November kl. 13. Svar fra departementet ble lagt til 17. november kl. 15:30.