Flere saker
Ønsker du å si din mening?
Her finner du informasjon om debattinnlegg og kronikker til FriFagbevegelse
Debatt
Vi kan ikke komme dit at vi er avhengige av pressens vaktbikkje-rolle.
Dette er et meningsinnlegg. Send inn debattinnlegg til debatt@lomedia.no
«Den årlige vandelskontrollen er blitt nedprioritert», sier Kjetil Optun, leder for forvaltningsseksjonen i felles enhet for utlending og forvaltning i Sør-Vest politidistrikt til FriFagbevegelse den 20.10.26.
Årlig vandelskontroll er viktig fordi vektere må ha tilstrekkelig vandel og nødvendig tillit for å utføre oppgaver som innebærer sikkerhet, maktbruk og håndtering av verdier.
Forskrift om vaktvirksomhet slår fast at alle som skal arbeide som vektere må ha tilfredsstillende vandel, og vurderingen skal ta hensyn til karakteren av lovbrudd, tidspunktet for lovbruddet og betydningen for oppgavene vekteren skal utføre, med særlig vekt på anmerkninger knyttet til rusmidler, ordensforstyrrelser, vinningskriminalitet og vold.
Vektere har en rolle som krever høy grad av tillit ved for eksempel;
– beskyttelse av personer og verdier, ofte i situasjoner med risiko
– håndtering adgangskontroll, konflikter og uforutsette hendelser
– tilgang til sensitive områder, nøkler, alarmanlegg og andre tekniske sikringssystemer.
Dersom en vekter har begått lovbrudd som svekker tilliten, kan det utgjøre en risiko for både personer, virksomheter og stater. Vandelskontroll reduserer denne risikoen.
Hvert år skal vaktselskapene sende inn en oversikt over sine ansatte i forbindelse med årsrapporten for vaktvirksomhet. Politidistriktet skal behandle rapporten og gi en skriftlig tilbakemelding.
Dersom det avdekkes forhold ved en ansattes vandel som ikke er forenelig med arbeid som vekter eller ordensvakt, skal dette også følges opp overfor selskapet.
Det finnes flere eksempler på spionasje både i Norge og Skandinavia, blant annet ved USAs ambassade i Oslo, der en sikkerhetsvakt ble dømt til fengsel i tre år og seks måneder for grov spionasje.
Dokumentaren fra NRK som omhandler kriminelle nettverk, «Muldvarpen og kokainkonteineren», er et veldig godt eksempel på hvorfor det er viktig at denne kontrollen følges opp.
Det omtalte vaktselskapet hevder at de «har fulgt sine rutiner som er strengere enn det loven krever», og har en «ekstremt nøye gransking av sine medarbeidere kontinuerlig». Selskapet hevder videre at de er avhengig av tips for å avdekke slike tilfeller.
Vi kan ikke komme dit at vi er avhengige av den fjerde statsmakts vaktbikkje-rolle.
En lovendring myntet på vaktbransjen må raskt på plass for å gjøre regelverket enda strengere, og vel så viktig er det at riktige midler og verktøy bevilges til å følge opp regelverket.