Ny ordning skal hjelpe på bemanningskrisa:

Dette tjener pensjonister som jobber i barnehager og skoler under krisa

Nå kan pensjonister jobbe i skoler og barnehager uten å tape pensjon. Fra 1. januar gjelder en særskilt fastsatt pensjonistlønn.

Nå kan pensjonister jobbe i skoler og barnehager uten å tape pensjon.  (Illustrasjonsfoto)
Nå kan pensjonister jobbe i skoler og barnehager uten å tape pensjon. (Illustrasjonsfoto)
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Det er bemanningskrise både i skoler og barnehager, og det trengs ekstra bemanning for å håndtere koronapandemien. Fra nyttår kan pensjonert personell komme på jobb, uten at AFP og alderspensjon blir redusert. Dette skriver Fagforbundet på sine hjemmesider.

– LO Kommune og Fagforbundet er glade for at Arbeids- og sosialdepartementet åpnet for at pensjonister kan bidra i den krevende bemanningssituasjonen i skoler og barnehager, uten avkorting i pensjonen, sier daglig leder i LO Kommune, Pål Skarsbak til Fagforbundet.

Står i kø: Over 33.000 lærere og barnehageansatte må vente på vaksinepåfyll

KS henvendte seg til Arbeids- og sosialdepartementet 2. desember og ba dem vurdere om pensjonert personell i skoler og barnehager kunne jobbe uten avkortning av pensjonen.

Nå har partene altså kommet fram til en ordning som åpner for dette , og med en særskilt fastsatt pensjonistlønn for slikt arbeid.

Timelønnen i denne ordningen er 300 kroner.

Fikk du med deg denne? Fagforbundet raser mot ulogiske karanteneregler

Bakgrunnen for ordningen er, ifølge Fagforbundet, den pressede bemanningssituasjonen i skoler og barnehager som følge av koronapandemien. Sykefraværet er høyt, og smitteverntiltak krever i mange tilfeller økt bemanning.

Arbeids- og sosialdepartementet åpnet for at partene i kommunesektoren kunne avtale en særstilt pensjonistlønnssats, og det gjorde partene umiddelbart.

Ordningen tilbys pensjonert personell fra 1. januar 2022.

Powered by Labrador CMS