Anbud

Taxfree-ansatte sikret jobb: – Utrolig glad

Travel Retail Norway vant anbudet om å drifte taxfreebutikkene på de fire største flyplassene i Norge.

Tax Free Norway-butikk i Oslo lufthavn med reisende og varer i en lys terminal.
Rundt 1000 ansatte beholder samtidig særavtaler om høyere pensjon og lønn enn minstekravene.
Publisert

Saken oppsummert

  • Travel Retail Norway (TRN) vant anbudet om å drifte taxfreebutikkene på Gardermoen, Sola, Flesland og Værnes.

  • Dette sikrer jobbene til rundt 1.000 ansatte i åtte nye år fra 2028.

  • Seieren betyr at TRN beholder særavtaler med høyere pensjon og lønn enn minstekravene.

– Dette er en fantastisk seier. Jeg er utrolig glad på vegne av våre medlemmer og alle de ansatte i TRN, sier Rozina Nazar.

Hun er hovedtillitsvalgt i kjedeklubben i Travel Retail Norway (TRN).

Torsdag 29. oktober kom nyheten om at TRN vant anbudet om å drifte taxfreebutikkene på Gardermoen ved Oslo, Sola i Stavanger, Flesland i Bergen og Værnes i Trondheim.

Det betyr at selskapet fortsetter driften som i dag.

TRN har om lag 1.000 ansatte.

Kontrakten gjelder for åtte år med oppstart 1. januar 2028. Før var perioden på fem år.

Rozina Nazar og Nina Binderø smiler sammen utendørs foran en grå teglvegg.
Her er hovedtillitsvalgt Rozina Nazar (t.v.) sammen med nestleder i HK-klubben, Nina Binderø.

– At Avinor har valgt en kontraktsperiode på åtte år betyr svært mye for de ansatte. Det gir langsiktighet og forutsigbarhet, både for den enkelte og for familiene deres, sier Nazar.

– Jeg er lettet over at TRN vant anbudet. Ventetiden og uvissheten har vært svært belastende for de ansatte, sier nestleder Nina Binderø i HK-klubben.

– Kjempebra

Forbundsleder Christopher Beckham i Handel og Kontor (HK) gleder seg også over avgjørelsen.

– Det er kjempebra for de ansatte at TRN vant anbudet, sier han.

Beckham tenker spesielt på særavtalene som de tillitsvalgte har forhandlet fram.

De sikrer TRN-ansatte bedre rettigheter enn de lovpålagte.

Beckham forteller at TRN sparer 5 prosent av lønna til de ansatte i pensjon. Minstekravet i loven er 2 prosent. De ansatte har også høyere lønn enn minstesatsene i tariffavtalen, ifølge HK-lederen.

– Disse særavtalene kunne de ha mistet om TRN hadde tapt anbudet, sier Beckham.

– Slippe jubelen løs

Også Haakon Dagestad, direktør i TRN, er lettet og glad.

– Dette er enormt viktig. Vi er takknemlig og stolte over tilliten vi blir visst til å kunne drive i åtte nye år, skriver han i en e-post til HK-Nytt.

– Vi er tusen kollegaer som har ventet i spenning. Det var deilig å kunne slippe jubelen løs, skriver Dagestad.

I 2025 utgjorde omsetningen fra taxfree-virksomheten om lag 4,7 milliarder kroner, som igjen tilsvarer nesten 20 prosent av Avinors totale inntekter, ifølge en pressemelding fra Avinor.

Powered by Labrador CMS