Dette er en sak fra
I skolen
Vi skriver om ansatte i skolesektoren.
Les mer fra oss
– Når jeg sier ja til gjenvalg, er det fordi jeg fortsatt føler meg veldig engasjert, sier forbundsleder Anne Finborud i Skolenes landsforbund (SL).
– Jeg føler at vi er i gang med et prosjekt som selvfølgelig ikke er fullført. Jeg føler at jeg har noe å gi organisasjonen fortsatt, og at vi er et godt team som kan løfte dette videre i en ny landsmøteperiode, sier Anne Finborud et par uker før landsmøtet til Skolenes landsforbund starter på Hell i Nord-Trøndelag.
– Hva blir viktige saker i en ny landsmøteperiode?
– Vi må finne en måte å dra fylkeslagene mer aktivt med. Der har vi en utfordring. Det må vi få til veldig fort. Fylkeslagene sitter nærmere medlemmene, og har en kompetanse som bør være garantisten for arbeidet vårt. Vi må også finne en organisasjonsform som gjør at vi i større grad setter dagsorden sjøl og ikke bare lar oss styre av utspill fra departementet og KS. Det er mine vyer.
– Vi er et godt team som kan løfte dette inn i den neste fireårsperioden, sier Anne Finborud.
– Er alt klart for landsmøtet nå?
– Vi har sendt ut landsmøtepapirer, men er vel i samme situasjon som delegasjonene fra fylkene. Vi jobber fortsatt med å forberede oss til hva som skal sies i innledningene og argumentene for innstillingene fra landsstyret. Som sentralt tillitsvalgte må vi løfte fram det landsstyret går for, og det gjør vi med glede.
– Viktigste sakene på landsmøtet?
– Jeg har ikke oppfattet at vi har store kontroversielle saker når det gjelder utdanningspolitikk og tariffpolitikk. Der har vi et engasjement som er ganske samlende på det verdigrunnlaget SL og LO har, som er godt kjent gjennom våre innlegg i politikken. Vi ønsker for eksempel en sterk, offentlig fellesskole, og jeg håper det blir litt diskusjoner om hvilke virkemidler i den kommende perioden som vil være viktige for å møte utfordringene mot den. Vi synes også det er trist hvis lærerutdanningene ensrettes, sånn at vi får en mer ensretta lærertype. Mangfoldet blant lærerne som vi møter dem på lærerrommene i dag synes vi er en styrke i den norske skolen.
– De største sakene på landsmøtet tror jeg vil være knytta til SL som organisasjon, SLs posisjon i LO og LOs look i forhold til særlig tre viktige målgrupper.
Den ene er de alt for mange i det norske arbeidsmarkedet som er uorganiserte. Det er utrolig viktig at folk organiserer seg for å ha et ryddig arbeidsliv. Det er en forutsetning for å drifte samfunnet godt. Den andre gruppa er studenter og den tredje gruppa er folk med høyere utdanning. Vi må jobbe seriøst med å tiltrekke oss de med høyere utdanning.