LO-kongressen
Palestinsk LO-leder: – Vi kommer ikke til å gi opp vår kamp for rettferdighet
– Uansett hva vi gjør og hva okkupasjonen gjør mot oss, kommer vi ikke til å stoppe vår kamp for rettferdighet og faglige rettigheter, sa Shaher Saad, lederen for den største palestinske landsorganisasjonen til kongressen.
JOBB
Shaher Saad innledet sin hilsen til norske fagforeningskamerater på kongressen med å fortelle om sultestreikende fanger i israelske fengsler.
– 700 palestinske fanger i israelske fengsler har nå sultestreiket i 23 dager, i protest mot umenneskelige forhold. La oss sammen gi oss dem vår fulle støtte, sa den palestinske LO-lederen til delegatene.
– Vi er et folk som trenger hjelp og solidaritet fra våre venner, og vi trenger det nå, sa Saad.
Han takket norsk LO for samarbeid og støtte gjennom mange år.
• Flere kongressdelegater kjemper for full boikott av Israel
10 år med blokade mot Gaza
Saad viste til at det i år er ti år siden Israel for alvor strammet til blokaden mot Gaza. Innskrenkning i bevegelsesfriheten til palestinerne i Gaza begynte i det små allerede rett etter Oslo-avtalen på 1990-tallet.
– Over 80 prosent av befolkningen i Gaza er avhengige av nødhjelp for å overleve. De har vært utsatt for fire kriger i denne perioden. Små og store verksteder, fabrikker og arbeidsplasser er ødelagt. Vi trenger deres støtte for å få blokaden opphevet. Be deres regjering om hjelpe folk i Gaza, sa LO-lederen.
•Israels nye boikottlov kan nekte LO-ledelsen innreise til Palestina og Israel
Skillemuren på Vestbredden
Saad fortalte delegatene om skillemuren Israel har bygd på Vestbredden og om hvordan det er «umulig» å leve med sjekkpunktterminalene på Vestbredden.
– Mange her har sett hvordan dette påvirker vårt dagligliv og hvilke lidelser dette påfører oss. Gerd Kristiansen og andre i den norske LO-ledelsen har vært i Palestina og sett hvordan palestinerne blir behandlet, sa han. Hans-Christian Gabrielsen besøkte palestinsk LO på deres kongress på Vestbredden i fjor.
– Uansett hva vi gjør, og hva okkupasjonen gjør mot oss, kommer vi ikke til å stoppe vår kamp for rettferdighet og arbeidstakeres rettigheter, lovet Shaher Saad.
• Palestinske fagforeningsfolk oppfordrer LO til å boikotte Israel
– Mange er trakassert på vei inn i Palestina
Avtroppende LO-leder Gerd Kristiansen takket etter Saads hilsningstale.
– Det er mange av oss som har sett hvordan det er, som har blitt trakassert når vi skulle inn i Palestina, og vi fordømmer det veldig sterkt, sa Kristiansen.
– Jeg vil si til regjeringen, og Anniken (arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie, journ.anm.) som sitter i salen, ta det med deg. Palestina trenger hjelp, sa hun.
LO-lederen ba også Hans-Christian Gabrielsen, som sitter i redaksjonskomiteen som skal behandle kongressens uttalelse om Palestina, om å ta med situasjonen for de sultestreikende palestinske fangene med i uttalelsen.