Vil droppe vedtak om Israel-boikott

EL og IT-klubben i Aker Solutions vil fjerne eller omformulere uttalelser om Israel i forbundets handlingsprogram.

IMOT BOIKOTT-STANDPUNKT: Klubbleder Leif-Egil Thorsen i Aker Solutions mener EL og IT Forbundets vedtak om Israel-boikott vil forsterke konflikten i Midt-Østen.
IMOT BOIKOTT-STANDPUNKT: Klubbleder Leif-Egil Thorsen i Aker Solutions mener EL og IT Forbundets vedtak om Israel-boikott vil forsterke konflikten i Midt-Østen.
Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Vi bør støtte organisasjoner som hjelper folkegrupper som er i konfliktområder. Det er mange som trenger hjelp, ikke bare én gruppe. Vedtaket om Israel-boikott vil bare forsterke konflikten i Midtøsten.

Det sier Leif-Egil Thorsen til FriFagbevegelse. Han er klubbleder for EL og IT Forbundet i Aker Solutions. Stavangerklubben har 150 medlemmer.

Israel i handlingsprogrammet

I handlingsprogrammet for EL og IT Forbundet som gjelder fra 2019 fram til landsmøtet i 2023, er det et kapittel om internasjonal solidaritet og samarbeid. Der er det listet opp 13 kulepunkter under hovedmål. De to siste punktene gjelder Israel og palestinerne:

• Støtte det palestinske folk og fagbevegelse.

• Arbeide for boikott av Israel og at LO bryter samarbeidet med Histadrut.

Histadrut er en israelsk, landsomfattende fagforening.

Det er disse to punktene klubben i Aker Solutions nå har fattet vedtak om.

– Vi vil ha de to kulepunktene bort, eller omformulere tekstene, sier klubbleder Leif Egil Thorsen.

Han opplyser at fagforeningen i Rogaland stiller seg bak vedtaket fra klubben i Aker Solutions.

Strid om boikott

LO vil ha full boikott av Israel. Det vedtok årets LO-kongress med stort flertall. Delegatene på kongressen gikk dermed imot LO-ledelsens syn. LO-ledelsen ønsker ikke Israel-boikott.

LO-ledelsen gikk på nederlag om Israel-boikott også på kongressen i 2017. Også den gangen stemte et klart flertall av LO-kongressens delegater for at LO skal jobbe for internasjonal økonomisk, kulturell og akademisk boikott av Israel.

Leder i EL og IT Forbundet, Jan Olav Andersen, har lenge frontet boikott av Israel. På årets LO-kongress bemerket Andersen at situasjonen for palestinerne er blitt enda verre på de fem åra som er gått siden forrige LO-kongress, som det står i uttalelsen.

– Da vil det være merkelig, hvis kongressen skal gå inn for mildere virkemidler for å presse Israel, sa lederen i El og IT Forbundet, før avstemningen.

I redaksjonskomiteen på årets LO-kongress var det Stein Guldbrandsen fra Fagforbundet og Mimmi Kvisvik fra Fellesorganisasjonen som tok dissens. De ønsket boikott.

I etterkant av årets LO-kongress sa LO-sekretær Terje Olsson at han ikke likte boikott-vedtaket.

– Jeg mener vi kan få til flere ting uten å kutte all kontakt, som vi gjør når vi boikotter. Det blir krig i verden når man ikke snakker sammen, sa Olsson.

Terje Olsson har vært hovedkasserer i EL og IT Forbundet og kjenner forbundet godt. På spørsmål om hvorfor det er EL og IT Forbundet som er i front mot Israel, svarte Olsson:

– Det henger i kulturen. EL og IT Forbundet har alltid vært radikalt.

Les også: Strømsprekk i kriminalomsorgen: - Vi kan ikke slukke lyset

Kritikk mot Israel-politikk

Leder Jan Olav Andersen i EL og IT Forbundet går av på landsmøtet neste år. Trønderne Eystein Garberg og Geir Ove Kulseth er begge kandidater til å ta over ledervervet.

På den såkalte Oslokonferansen for EL og IT Forbundet nå i høst var det flere som var kritiske til at forbundet skal uttale seg om konflikten mellom Israel og palestinerne. De mente forbundet i mindre grad skulle markere seg i politiske saker som splitter, og i større grad arbeide for medlemmenes lønns- og arbeidsvilkår.

Merete Øverland Shukla, hovedtillitsvalgt i Telia, var kritisk til at EL og IT Forbundet så tydelig har tatt stilling for Palestina mot Israel. Hun minnet om at det er jøder som er medlemmer i forbundet, og medlemmer med et annet syn på Midtøsten-konflikten.

Hun fikk ikke støtte fra noen av lederkandidatene.

– Vi tar den svakestes side, sa Eystein Garberg.

– Grunnen til at vi har støttet Palestina er fordi vi alltid har vært solidariske, sa Geir Ove Kulseth.

Utmeldinger

120 LO-medlemmer meldte seg ut i protest etter kongressen i 2017.

Klubbleder Leif-Egil Thorsen forteller at de har hatt medlemmer som har meldt seg ut i protest mot forbundets boikott-standpunkt.

– Det er ingen krise at folk melder seg ut, det er ikke det jeg mener. Men kulepunktene i programmet har stått lenge, uten at de har hjulpet saken på noen som helst måte. Nå er vi bare med på å øke konfliktnivået, sier Thorsen, som er enig med dem som ønsker at EL og IT Forbundet heller skal jobbe for å gjøre lønns- og arbeidsforholdene for medlemmene bedre.

Organisasjonen Med Israel for fred opplyser til FriFagbevegelse at de fikk 850 nye medlemmer på sju dager. I runden etter årets kongress har Med Israel for fred fått over 200 nye medlemmer.

Venner av Israel i Norsk Fagbevegelse (VINA) reagerte slik på LO-kongressens Palestina-uttalelse i år:

«LO må selv bære konsekvensene av en krevende uttalelse. VINA vil fortsatt arbeide for dialog mellom norsk, israelsk og palestinsk fagbevegelse», skrev Eigil Jespersen, leder i VINA, i en epost til FriFagbevegelse.

Mye lest: Alenemamma Sissel mister jobben når Nortura legger ned

Powered by Labrador CMS