Flere saker
Dette er en sak fra
NNN-arbeideren
Vi skriver om ansatte i mat- og drikkevareindustrien.
Les mer fra oss
Sukkeravgifta:
Særavgiftene på sjokolade, sukkervarer og alkoholfrie drikker fortsetter inntil videre. – Men blir den høyere eller lavere? Og hva med grensehandelen – den blir vel inntil videre akkurat som før, spør Gøran Nyberg, NNNs klubbleder på Mondelez Norge (Freia).
– Vi på Freia overlever nok med dagens avgift fordi den jo ble redusert til 2017-nivå. Men den er fortsatt urettferdig fordi den treffer så skjevt. Aller helst ville vi fjernet den helt. Og jeg tror ikke noe på at folk blir mer helsebevisste om vi har en avgift eller ei, sier Gøran Nyberg, klubbleder for NNN på Freia, en bedrift som avgiften rammer sterkt.
p
– Vi fikk ikke utvalgets flertall med på at avgiftene på sjokolade- og sukkervarer og alkoholfrie drikkevarer bør avskaffes, sier en skuffet NNN-leder Anne Berit Aker Hansen.
Hun har sittet i det offentlige utvalget på 10 personer som ble oppnevnt 16. november i fjor og som i dag overrakte finansminister Siv Jensen (Frp) NOU 2019:8 Særavgiftene på sjokolade- og sukkervarer og alkoholfrie drikkevarer.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
– De særnorske avgiftene stimulerer til økt grensehandel. Avgiftene fører til store prisforskjeller mellom Norge og Sverige. Grensehandelen går på bekostning av verdiskaping og omsetning i Norge, noe som fører til at arbeidsplasser forsvinner ut av Norge, sier Aker Hansen videre.
Hun representerer sammen med NHO mindretallet på fire i utvalget som mener at dagens avgifter bør oppheves senest 1. januar 2020 og har levert en fyldig særmerknad hvor dette begrunnes.
p
Men det var altså flertallet på seks som mener at dagens avgifter bør videreføres inntil de kan avløses av mer helsebegrunnede avgifter som kan ha et bredere vareomfang og være differensiert ut fra sukkerinnhold. I dette flertallet er også utvalgets leder og advokat Cecilie Aasprong Dyrnes.
En ting er imidlertid hele utvalget enige om: At avgiftene primært er fiskalt begrunnet, altså at de utelukkende er der for å bringe penger inn i statskassa. Og at avgiften ikke er optimal som fiskal avgift, men kan medføre uheldige konkurransevridninger. Den kan ha en positiv helseeffekt, men grensehandelen bidrar til å begrense denne effekten.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
På spørsmål fra FriFagbevegelse til utvalgets leder om flertallet har tillagt de økonomiske bekymringene til de næringsmiddelbedriftene avgiften rammer noen vekt, svarer Aasprong Dyrnes følgende:
– Ja, dette har vært med i vurderingene. At vi ikke syns dagens avgift er særlig egnet, og at vi ønsker en mer riktig og tilpasset avgift, viser dette. Flertallet mener en endret avgift vil møte bedriftenes økonomiske situasjon på en bedre måte. Og vi er også klar over at dagens avgift rammer små og stor bedrifter ulikt.
– Når mener dere dagens avgift bør og kan erstattes av en avgift som dere mener er riktigere?
– Det er det eventuelt opp til politikerne å bestemme. Når det gjelder alkoholfrie drikkevarer, er det noe enklere da det fins en avgift i Irland som kan tjene som en modell for oss. En bedre tilpasset sjokolade- og sukkervareavgift er litt mer komplisert å få på plass, sier Cecilie Aasprong Dyrnes.
p
Og hva sier så finansminister Siv Jensen? Hun valgte å møte opp, håndhilse på de utvalgsmedlemmene som var med på dagens pressekonferanse og takke for utredningen. I en egen pressemelding fra Finansdepartementet sier Jensen blant annet følgende:
– Utvalgets rapport er viktig for å forstå konsekvensene og sammenhengene, og gir et godt grunnlag for regjeringens videre arbeid.
Så tok hun NOU 2019:8 under armen, smilte og forlot lokalet.