Flere saker
Dette er en sak fra
NTL-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.
Les mer fra oss
Nav Finnmark
Brukernes behov bør styre de statlige bevilgningene, mener Trond Gaasland, leder for NTL NAV Finnmark.
Han brenner for gode arbeidsmarkedstiltak, men i daglige møter med arbeidsledige ser han hvor lite individrettet systemet er.
– Detaljstyringen fra myndighetene blir i stor grad en tvangstrøye for både brukere og ansatte, kommenterer Gaasland, som har kontor ved Nav Sør-Varanger i Kirkenes.
Dette kan det muligens bli en endring på.
NTL NAV har rost stortingsmeldingen «NAV i en ny tid – for arbeid og aktivitet». Leder Hanne Nordhaug mener regjeringa endelig har lyttet til fagfolk.
I meldingen foreslås mer myndighet til Nav-kontorene og den faglige kompetansen til de ansatte anerkjennes. Det legges opp til mindre tellekanter og mer vurdering av effekt og kvalitet, uttalte Nordhaug da meldingen kom.
Regjeringa ønsker riktig nok færre og større Nav-kontor, men det åpnes også for at en lokalt kan finne gode løsninger.
– Nå gjenstår det å se om politikerne er villige til å slippe alle gode krefter til overfor statlig ansatte, sier Gaasland.
Nav-veilederne skal være tilgjengelige, tydelige og løsningsdyktige, heter det virksomhetsstrategien. Denne visjonen er rimelig vanskelig å følge i praksis, med så mange begrensninger i styringsmåten, hevder Gaasland.
– Når du hele tiden blir minnet på at det er lite midler til visse tiltak, vil du oftere prioritere de billigste løsningene – eller de som ikke koster noe, fortsetter Gaasland.
Dette er gjerne løsninger som krever mindre innsats fra ansatte og mye egeninnsats fra brukerne, sier han.
Gaasland har fått mye erfaring de siste månedene ved å stå midt oppe i en lokal ledighetskrise.
Lave malmpriser førte til at hjørnesteinsbedriften Sydvaranger gruve måtte stenge dørene i november i fjor, og drøyt 400 ansatte mistet jobbene sine. Dette har vært særlig tøft ettersom det nesten ikke finnes ledige stillinger lokalt, ifølge Gaasland.
Han mener at om det enkelte Nav-kontor selv har myndighet til å prioritere, er sjansen mye større for at midlene blir brukt til gode tiltak.
Mer myndighet vil også kunne gi ansatte en reell følelse av å være noe mer enn «et tannhjul i maskineriet».
– Og skulle det skje at flere Nav-ansatte går fra å administrere til heller å jobbe med brukerne, så har vi kommet enda lengre, sier Trond Gaasland.