Flere saker
Dette er en sak fra
NTL-Magasinet
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.
Les mer fra oss
Tariffavtale
Etter flere år med vekst har Ung i Kor fått tariffavtale. Det er viktig for både de ansatte og for NTL.
– Vi har vokst mye, men systemene våre har ikke hengt med på utviklingen, sier fungerende generalsekretær Jo Arne Fosmo i Ung i Kor.
Fram til pandemien hadde Ung i Kor fire faste ansatte. Nå er de elleve, i tillegg til to medarbeidere ansatt gjennom Musikkrådet. Fem av dem er medlem av Norsk Tjenestemannslag (NTL).
– Med tariffavtale i boks har vi nå et rammeverk som er bindende. Det er veldig positivt at det ligger noe i potten å forholde seg til, uavhengig av hvem som er sjef, sier Fosmo.
Han har selv vært aktiv i arbeiderbevegelsen i flere år. Da han fikk ny stilling som leder og så nærmere på lønnssystemet, oppdaget han at ikke alt var på plass.
– Jeg vet jo at tariffavtale er noe av det ryddigste man kan ha.
Han tok derfor selv initiativ til å få avtalen på plass.
Ung i Kor er en landsomfattende organisasjon for barne- og ungdomskor. Organisasjonen jobber blant annet for å styrke korsang blant barn og unge, gi støtte til medlemmene, drive opplæring i demokratisk arbeid og forvalte midler til aktivitet.
I slike ideelle organisasjoner kan det ifølge Fosmo være vanlig at ansatte legger ned mye ekstra innsats uten nødvendigvis å få betalt for det.
– Det har vi fått ryddet opp i nå, sier han.
Tariffarbeidet har tatt flere år, blant annet fordi det har vært uklart hvor i LO organisasjonen skulle plasseres. Avtalen ble godkjent for rundt to uker siden.
– Vi gleder oss over dette. Det blir nye tider, og vi skal sette inn ekstra ressurser for å følge opp alt. Jeg ser for meg at det blir en god hverdag for de ansatte, sier Fosmo.
Andre nestleder Pål Kjærstad i NTL understreker at tariffavtaler er en sentral del av fagforeningens arbeid.
– NTLs viktigste jobb er å arbeide for medlemmenes lønns- og arbeidsvilkår. Da er det viktig at medlemmene er omfattet av en tariffavtale. Derfor er også arbeidet med å etablere tariffavtaler en av de viktigste jobbene vi gjør, sier han.
Innenfor tariffområdet Virke-HUK (helse-utdanning-kultur) har NTL 940 medlemmer fordelt på 141 ulike arbeidssteder og seks ulike tariffavtaler.
En statslignende virksomhet som Ung i Kor, er en virksomhet som utfører et samfunnsoppdrag hvor mye inntektene deres kommer fra staten. På disse tariffavtalene er det flere forbund som er part, både i LO og utenfor.
En tariffavtale gir ansatte rettigheter og mulighet til å påvirke egen arbeidssituasjon. Den regulerer blant annet lønn, arbeidstid, overtid, pensjon og permisjoner.
– Det å bli omfattet av en tariffavtale vil si at det formelt blir etablert et partsforhold med både rettigheter og plikter. Medlemmene får medbestemmelse på egen arbeidssituasjon og i forhold til arbeidsplassen, sier Kjærstad.
Om lag 20 prosent av NTLs medlemmer jobber utenfor staten. Forbundet har 66 sentrale tariffavtaler, fordelt på medlemmer ved 782 arbeidssteder.
Også ungdomsorganisasjonen Press i Redd Barna har fått tariffavtale.
Organisasjonsrådgiver og tillitsvalgt Viktor Moe Hegerberg forteller at de har jobbet med å få på plass avtalen lenge.
– For oss er det viktig for å ta del i det organiserte arbeidslivet. En ungdomsorganisasjon er for mange det første møtet med en fulltidsjobb og første jobb etter studiene. Da er det viktig at unge arbeidstakere blir møtt med ryddige forhold.
Alle tre ansatte foruten leder er nå medlem i NTL.
Prosessen i Press startet før pandemien. Da var de på vei inn i Handel og kontor (HK), men dette ble satt på pause under nedstengningen. Da de tok opp igjen arbeidet, gikk de for NTL for å være i samme fagforbund som moderorganisasjonen Redd Barna.
– Nå har vi hatt daglige ledere som har heiet på de ansatte og hjulpet med å få på plass tariffavtalen. Det er veldig trygt og godt å vite at dette gir oss noe å slå i bordet med dersom noe skulle endre seg, sier Hegerberg.