Billige sjåfører på norske veier
– Den norske transportbransjen er i ferd med å utraderes, mener Bjørn Tore Bråten. Han er leder i Polarsirkelen Transportarbeiderforbund.
JOBB
NRK viste på nyhetene i går kveld at en av de store norske transportselskapene ansetter utenlandske sjåfører i stor stil gjennom selskaper i Polen og Slovakia. Selskapet det gjelder er Bring, som ved flere anledninger tidligere har vært i søkelyset.
Garantert minstelønn
Utenlandske sjåfører ansatt Øst-Europa lønnes inntil 80–90 prosent lavere enn norske kollegaer, viser en fersk rapport fra Transportøkonomisk institutt.
– Det er ille at Norge godtar at noen går på luselønn, mens andre har tariff. I byggenæringa har de greid å få på plass et system som garanterer utenlandske bygningsarbeidere minstelønn. Det bør man få til i transportnæringen også, sier Bjørn Tore Bråten til NRK.
Hele artikkelen kan leses hos NRK Nordland
Luselønn
Svein Thomassen, som sitter i Konsernrådet i Norsk Transportarbeiderforbund, forteller at sjåførene som hyres inn får ei lønn på 1200 euro i måneden.
– Det er betenkelig at et statlig eid selskap ikke tar dette mer alvorlig, sier Thomassen til NRK..
Forbundsleder Odd Christian Øverland i Postkom liker situasjonen dårlig. Han sier til nrk.no at det er uheldig at Posten og Bring benytter seg av utenlandske sjåfører, og dermed er med på å presse de norske sjåførene ut av bransjen.
– Det er ingen ønskesituasjon, men som tillitsvalgt må jeg likevel forholde meg til det, sier han til NRK.no.
Riktig og naturlig
Informasjonssjef Pål Jakobsen i Posten sier til NRK at selskapet benytter utenlandske sjåfører der det er riktig og naturlig. Store kostnadsforskjeller er den viktigste årsaken.
– For Posten er det et dårlig alternativ å begrense virksomheten til innenlandske transportoppdrag. Da ville vi i løpet av noen år bli marginalisert i forhold til våre hovedkonkurrenter.
– Som Norges største logistikkonsern skal vi være fremst i rekken til å påse at vi overholder lover og regler, og sette høye krav til oss selv. Vi kan imidlertid ikke pålegge oss selv å operere med betydelige høyere kostnader enn nær sagt alle konkurrenter. Da er vi snart uten oppdrag, sier informasjonssjef Pål Jakobsen.