Det holder ikke med fine ord

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Forslaget til ny lov for arbeidslivet er ute til høring.

La oss først ta lovens formålsparagraf. LO er, sammen med YS og UHO, uenig med flertallet om en formulering i formålsparagrafen. Det er fordi flertallets forslag rokker ved det som er den grunnleggende oppgaven i dagens arbeidsmiljølov, nemlig å verne arbeidstakerne. Arbeidsmiljøloven er en vernelov, fordi arbeidslivet faktisk kan utsette arbeidstakerne for helserisiko, og fordi arbeidstakerne er ansett som den svake part i kontraktsforholdet med arbeidsgiver.

I flertallets forslag til formålsparagraf heter det i §1 pkt 5:

'å bidra til et inkluderende arbeidsliv som på best mulig måte ivaretar arbeidstakernes, virksomhetenes og samfunnets behov.'

Ifølge flertallets forslag til ny lov skal altså arbeidstakernes behov i framtiden veies opp mot virksomhetenes og samfunnets behov. Dette alene innebærer en svekkelse av arbeidstakers vern.

Flertallets innstilling til ny lov betyr at arbeidstakers stilling blir alvorlig svekket. Både når det gjelder arbeidstid, adgangen til midlertidige tilsettinger og retten til å stå i stilling, legger loven opp til en gigantisk maktforskyvning fra arbeidstakerne og deres tillitsvalgte til fordel for arbeidsgiverne.

Flertallets forslag til gjennomsnittsberegning av arbeidstiden kan gi usunne arbeidstidsordninger, i verste fall avtaler om å jobbe 48 timer i uka i 48 av årets uker. Videre foreslås det at de konkrete bestemmelsene om nedkorting av arbeidstiden for skift, turnus og annet belastende arbeid skal fjernes, og at det skal bli lovlig å arbeide på søndag.

Utvalgets flertall framstiller dette som fleksibilitet. Men dette er en fleksibilitet på arbeidsgivers premisser. Det kan lett bli til en tvang for arbeidstakerne. For avtale- og unntaksadgangen er gjort til et forhold mellom den enkelte arbeidstaker og arbeidsgiver. Arbeidstidskapitlet i dagens Arbeidsmiljølov tar sikte på å verne arbeidstakerne mot press fra arbeidsgiverne og mot 'frivillig' å ta på seg så store arbeidsbyrder at det kan være helseskadelig. Derfor er unntak fra arbeidstidsreglene en forhandlingssak mellom de tillitvalgte og ledelsen.

Flertallet ønsker videre å åpne for midlertidige tilsettinger uten vilkår i inntil seks måneder ad gangen, og at retten til å stå i stilling til rettskraftig dom foreligger ved tvist om oppsigelser, bortfaller.

Flertallets forslag til ny arbeidslivslov er et forsøk på å svekke mulighetene til medvirkning og demokrati i arbeidslivet. Vi vil kjempe mot en slik svekkelse. Arbeidslivlovutvalgets innstilling er nå ute på høring, og vi oppfordrer alle demokratiske krefter til å stå sammen med oss i denne kampen.

Powered by Labrador CMS