Styringsrenta
Du kan puste lettet ut – i denne omgang
Sentralbanksjefen advarer: Renta kan bli satt opp enda mer hvis prisveksten ikke faller.
– Prisveksten er for høy, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.
Det kommer riktignok ikke flere rentehevinger. Men det er bare i denne omgang. Det ble klart da Norges Bank offentliggjorde sin beslutning torsdag formiddag.
– Trolig vil det være behov for å holde renta oppe en tid framover, og vi er forberedt på å sette renta opp dersom det skulle bli nødvendig for å få inflasjonen tilbake til målet innen rimelig tid, sier Bache.
Styringsrenta blir dermed holdt uendret på 4,5 prosent. Det nivået tilsvarer en gjengs boliglånsrente på rundt 6 prosent for de fleste av oss.
Langt over målet
Vi må nesten 20 år tilbake i tid for å finne høyere rentenivåer enn vi har nå.
Også da sentralbanksjef Ida Wolden Bache satte opp renta til det mange håper skal være rentetoppen, påpekte hun at prisveksten ligget over målet i flere år.
Norges Bank skal føre en pengepolitikk som skal bidra til å holde prisveksten på 2 prosent over tid. Det er over fem år siden vi sist den var så lav.
Energi blir dyrere
Utsiktene for norsk økonomi er omtrent som de var før forrige rentemøte i september. Norges Bank framhevet likevel følgende utvikllingstrekk:
Konfliktene i Midtøsten skaper fortsatt stor usikkerhet om prisutsiktene. Det er store svingninger i energiprisene. Men felles for olje og gass er at fremtidsprisene har økt.
Prisveksten tiltar internasjonalt. Det vil prege utviklingen her hjemme.
Prisen på norskproduserte varer og tjenester har steget mer enn ventet.
Arbeidsledigheten har endret seg lite de siste månedene, ifølge Arbeidskraftundersøkelsen og statistikk for registrert ledighet.