EUs 4. jernbanedirektiv: – God høyrepolitikk
Stortingsrepresentant Øyvind Halleraker (H) gleder seg over forlaget om konkurranseutsetting av all innenlands persontrafikk.
JOBB
Halleraker er glad for at konkurranse er en del av det han kaller EUs «Nasjonal Transportplan», men presiserer at dette må gjennomføres på en «norsk måte».
– Vi ønsker ikke å gjøre dette slik man gjorde på New Zealand for noen år siden, der de solgte ut jernbanenettet fra statlig monopol til privat monopol.
– Vi trenger sunn konkurranse med mange aktører. Eksempler på konkurranse som fungerer, er Flytoget og Gjøvikbanen, sier Halleraker.
Høyrepolitikeren mener at konkurransen skjerper aktørene og at dette vil bety ekstra god service og bedre tilbud til brukerne.
– For to år siden konkluderte en evalueringsrapport fra Transportøkonomisk institutt (TØI) med at konkurranseutsettingen på Gjøvikbanen har bidratt til lavere kostnader og bedre tilbud til passasjerene, uten å gå på bekostning av de ansattes lønns- og arbeidsbetingelser. Konkurransen har gitt et bedre og rimeligere tilbud og bedre passasjertall. Det er veldig positivt, sier han.
Øyvind Halleraker, som i dag sitter i Stortingets transportkomite, har store ambisjoner for et eventuelt regjeringsskifte. Han vil blant annet dele opp Jernbaneverket for å få en mer effektiv jernbane.