Fakta om Tjenestedirektivet:
Hensikten med Tjenestedirektivet er å øke den grenseoverskridende handelen med tjenester i EU/EØS-området.
JOBB
Direktivet pålegger landene å gjøre det lettere for utenlandske tjenesteytere å etablere seg i landet og å legge til rette for fri utveksling av tjenester over landegrensene.
EU-parlamentet vedtok i februar 2006 mange endringer i direktivet. Det har fått mange (blant dem Euro-LO) til å hevde at vi nå har et direktiv som ikke har de samme negative konsekvensene for velferd og miljø som man tidligere fryktet.
Flere områder er unntatt fra direktivet. Lønns- og arbeidsvilkår skal reguleres av Utstasjoneringsdirektivet, og da skal vernet mot sosial dumping være sikret.
Utstasjoneringsdirektivet betyr i norsk sammenheng følgende: De rettigheter som finnes i arbeidsmiljøloven gjelder for alle arbeidstakere i Norge uavhengig av nasjonalitet og hvor firmaet de jobber i kommer fra. Og det er mulig å allmenngjøre tariffavtaler gjennom lov. I tillegg åpner dette direktivet for at det kan innføres lov om minstelønn.
I EU-kommisjonens første forslag til tjenestedirektiv ønsket man å stadfeste at tjenesteytere skulle reguleres av lover og regler i det landet de er etablert i, og ikke der en yter tjenester. I den nåværende versjonen er dette tatt ut og erstattet med et prinsipp om fri utveksling av tjenester, men den faktiske forskjellen mellom disse begrepene er begrenset.
Prinsippet om fri flyt av tjenester har vært en del av EU-lovverket i alle år, men landene har samtidig hatt anledning til å stille krav dersom dette har vært begrunnet i "tvingende allmenne hensyn". I Tjenestedirektivet er denne retten blitt kraftig innskrenket.
Det listes opp en rekke områder som direktivet ikke skal gjelde for. Blant dem offentlig forvaltning, helsetjenester og transporttjenester. Men at et område er unntatt Tjenestedirektivet betyr ikke at landene står fritt. Oftest reguleres de av andre direktiver eller annen EU-rett.
Det fastslås også at om Tjenestedirektivet strider mot bestemmelser i andre direktiver, skal disse gå foran. Utstasjoneringsdirektivet skal gå foran Tjenestedirektivet. Men erfaringer i Norge viser at dette direktivet ikke forhindrer sosial dumping.
Europaparlamentet vedtok Tjenestedirektivet uten endringer ved annen gangs behandling 15. november i fjor. Det antas at medlemslandene vil få tre år på å implementere direktivet.
Et EU-direktiv blir også gjeldende rett i EØS-landene, om ikke et land reserverer seg mot direktivet.
KILDE: DE FACTO – KUNNSKAPSSENTER FOR FAGORGANISERTE