Helt åpent foran valget

De siste meningsmålingene viser at innspurten vil avgjøre i valgkampen. Det mener sentrale aktører på både rødgrønn og på borgerlig side.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Det ser ut til å bli mer close race enn det har vært på målingene det siste året. Det er derfor helt åpent om det blir regjeringsskifte eller ikke, sier Ap-sekretær Martin Kolberg til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

– Derfor må alle som ønsker regjeringsskifte møte opp og bruke sin stemmerett, sier Kolberg. Bakgrunnen for hans kommentar er de to siste meningsmålingene. TV 2 kunne onsdag kveld fortelle at det ligger an til borgerlig flertall, og torsdag morgen var de rødgrønne enda lenger fra makten i målingen Sentio har utført for Nationen, Dagen og Klassekampen.

– Seieren innen rekkevidde

– Denne siste målingen tror jeg rett og slett ikke på. Det er ikke riktig at det har skjedd et stemningsskifte, sier Kolberg.

Høyre-nestleder Per-Kristian Foss forteller at Høyre «lenge har følt framgangen fra stemningen i kommunene og fra fylkesmålinger.

– Hvis dette er trenden, er seieren innen rekkevidde, sier Foss.

Følger planene

Martin Kolberg ser ingen grunn til at Ap må snu på flisa den siste tiden for å komme mer på offensiven.

– Vi har ingen planer om å legge om våre planer, sier Kolberg og forteller at det ikke er aktuelt med nye felles framstøt fra de rødgrønnes side.

Kolberg er heller ikke redd for at SV skal gjøre det så dårlig at flertallet tipper i gal retning. Han føler seg også trygg på at SV blir stort nok til å bli med i en rødgrønn regjering dersom det blir flertall for det.

Tror på SV

– Jeg tror SV kommer til å gjøre et godt valg. Dersom det blir rødgrønt flertall, så blir det en rødgrønn regjering. Det er ikke noe som tyder på noe annet, sier Kolberg.

SV-leder Kristin Halvorsen lover å «sette inn turboen» de siste dagene.

– Jeg skal gi absolutt alt, sier hun og antyder at altfor mange har trodd at et regjeringsskifte kommer av seg selv. (ANB)

Powered by Labrador CMS