Kjøper svenske aksjer
NSB har kjøpt ytterligere 51 prosent av aksjene i svenske Tågkompaniet AB og eier dermed 85 prosent av selskapet.
Annonse
JOBB
De resterende 15 prosent har Fylkesinvest AB. De tre grunnleggerne ønsket å selge seg ut, men fortsetter i Tågkompaniet der de spesielt skal jobbe med nye anbud.
Overtakelsen skjer 1. januar 2007. Ny administrerende direktør blir Bengt-Erik Johansson, som kommer fra samme stilling i Roslagståg.
Tågkompaniet ble etablert i 1999, og har vunnet syv anbud både i Stockholm-området og i andre deler av Sverige. Det har også kjøpt seg opp i andre virksomheter, og regner med å passere en halv milliard svenske kroner i omsetning totalt i 2006. På sine nettsider sier de selv at alle strekninger nord for Hamburg er interessante.