Kraftig aldersøkning i EL & IT
NettverK:I 2001 var gjennomsnittsalderen for medlemmene i EL & IT Forbundet litt over 40 år. Nå er tallet steget til 42,8 år. For kvinner er alderen 45,4 og for menn 42,4, viser tall fra forbundets medlemskartotek.
JOBB
Aldersutviklingen er en stor utfordring både for forbundet og de bransjene der gjennomsnittsalderen har steget sterkt. Når gjennomsnittsalderen for medlemmer i forbundet øker, betyr det at antall pensjonister øker forholdsvis sterkere enn betalende medlemmer.
Unge elektrikere Medlemmer som omfattes av Landsoverenskomsten for elektrofag har nå en gjennomsnittsalder på 36,9 år for fem år siden var tilsvarende tall 34. Elektrikerne er en av de yngste gruppene i forbundet. Det er bare avtalen IKT Abelia/TBL og IT serviceelektronikkbransjen som kommer lavere ut med henholdsvis 33,8 og 34,9.
Det overenskomstområdet som har de eldste medlemmene er Abelia EBL der gjennomsnittsalderen er 57,5 år. Også i Post- og teletilsynet er gjennomsnittsalderen høy på medlemmene. Tallet her er 56 år, for fem år siden var gjennomsnittet i underkant av 55 år.
Unge kvinner i heis Heismontørene har tradisjonelt hatt høyere gjennomsnittsalder enn elektromontørene. I 2001 var gjennomsnittsalderen litt i overkant av 40 år, nå er gjennomsnittet økt til 43,1 år. I denne bransjen er det få kvinner, men gjennomsnittsalderen blant dem er bare 24 år.
Medlemmene i IKT-bedriftene varierer sterkt når det gjelder gjennomsnittsalder. Innen overenskomstområdet IKT Abelia/EBl er gjennomsnittsalderen 33,8 år, men det innen Abelia/EBL er gjennomsnittet 57,5. Her er menn eldre enn kvinnene, 60 mot 55 år for kvinner. I 2001 varierte gjennomsnittsalderen for de forskjellige tariffområdene fra 27 til over 50 år i gjennomsnitt.
Verving viktig
Forbundssekretær Roar Gundersen i EL & IT Forbundet er bekymret over at gjennomsnittsalderen øker så sterkt. Han sier til Nettverk at dette er en stor utfordring og at nå må verving tas på alvor. LO setter sammen med forbundene i gang med en omfattende verveaksjon og han ber medlemmene ta aktivt del i denne kampanjen.