– Krev skatteregnskap

Pensjonsfondets investeringer bør hver gang følges av spørsmålet om selskapet betaler skatt, foreslår Richard Murphy, kjent ekspert på skatteparadiser.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Ifølge statssekretær Roger Schjerva vil dette bli behandlet når de etiske retningslinjene skal evalueres.

Ekspertråd

Hvis Norge som stor investor i utlandet vil være en modig pionér i kampen mot skatteparadiser, bør man tenke innovativt, mener Richard Murphy. Han er en kjent britisk kritiker av skatteparadisene og er utnevnt av Verdensbanken som en av fire eksperter på temaet.

I forrige uke var han invitert av Norad for å holde foredrag om de skadelige virkningene skatteparadisene påfører verdens finanssystemer. Blant publikum satt representanter for det regjeringsoppnevnte utvalget mot kapitalflukt fra fattige land.

– De som forvalter midlene i statens pensjonsfond i utlandet bør sette fondet utenfor enhver mistanke, ved å spørre om selskapene det investeres i betaler rettmessig skatt, sa Murphy.

– Et annet spørsmål bør være om Norge bidrar til rettferdig profitt med sine investeringer. Lokal skattlegging er en viktig faktor for å bygge opp fattige land, framholdt Murphy.

Utviklingsland tappes

Over halvparten av de enorme summene – anslagsvis 1-1,6 trillioner dollar (6 700-10 060 milliarder kroner) – i verdens skatteparadiser kommer fra utviklingsland. Det handler for en stor del om penger som gjemmes unna for å slippe å betale skatt. Dessuten hvitvaskes penger fra kriminell aktivitet som narkotika- og menneskehandel og fra korrupsjon. Vanlige kjennetegn ved skatteparadiser er liten grad av åpenhet og innsyn, kombinert med ingen eller svært lave skattesatser.

Også industriland går glipp av store midler på grunn av skatteplanlegging. For eksempel har både Microsoft og Apple flyttet til Irland der bedriftsbeskatningen er lav sammenlignet med USA. I motsetning til Bush ønsker den nyvalgte presidenten, Barack Obama, å bekjempe problemet med skatteparadiser, ifølge Murphy.

– Selskaper kan altfor fritt velge hvor de vil skattlegges. Her bør regelverket forandres. Jeg er ikke ute etter å velte verdenshandelen, bare transaksjonene er lovlige og skjer åpent. Derfor må selskapene oppgi overskuddet der det skapes, framholdt Murphy.

Retningslinjer evalueres

Regjeringen oppnevnte i juni et offentlig utvalg som skal se på forholdet mellom såkalte skatteparadiser og pengestrømmer fra fattige land. Men utvalget skal ikke vurdere forvaltningen av Statens pensjonsfond – Utland.

Det gjør derimot Finansdepartementet som er midt i en prosess der de etiske retningslinjene for Statens pensjonsfond – Utland (SPU) nå skal evalueres. Fondet hadde ved årsskiftet en investeringsportefølje inneholdende ca 7 000 selskaper.

De etiske retningslinjene for SPU retter seg mot selskaper og deres produksjon og atferd. Selskaper kan utelukkes fra fondets investeringsunivers når det er tale om grovt uetisk aktivitet; produksjon av inhumane våpentyper, krenkelser av menneskerettighetene og av individers rettigheter i krig eller konfliktsituasjon, alvorlig miljøskade, grov korrupsjon og andre særlig grove brudd på grunnleggende etiske normer.

– At et selskap har en tilknytning til et såkalt skatteparadis, vil ikke i seg selv danne grunnlag for utelukkelse fra fondets investeringsunivers. Men dersom et selskap benytter manglende transparens til å drive sin virksomhet på en grovt uetisk måte i henhold til de etiske retningslinjene, eksempelvis ved grov korrupsjon, vil det kunne føre til at selskapet utelukkes fra fondet, sier statssekretær i i Finansdepartementet, Roger Schjerva.

Åpenhet viktig

Åpenhet og transparens er svært viktig for finansielle investorer. Selskapers åpenhet er et av Norges Banks fokusområder i eierskapsarbeidet de driver overfor selskapene i porteføljen i henhold til de etiske retningslinjene. Norges Bank kan ikke gjennom eierskap påvirke andre lands lovgivning, men kan påvirke selskapene til å være mest mulig åpne om sin virksomhet, framholder Schjerva. Det finnes initiativer for å øke transparensen innenfor ulike sektorer som er spesielt utsatt. Blant annet har Norges Bank undertegnet på EITIS investorinitiativ, som har betydning for utvinningsindustrier.

– Det er flere som har tatt opp spørsmål om såkalte skatteparadiser i høringsrunden om evaluering av de etiske retningslinjene. Vi kommer til å gi dette en grundig behandling i stortingsmeldingen vi legger fram neste vår, sier Roger Schjerva.

Powered by Labrador CMS