Norske agurker trues av frihandel
Gartnerne jubler over sammenbruddet i WTO-forhandlingene.
JOBB
Generalsekretæren i Norges Gartnerforbund, Jon Røine, håper det nå vil ta lang tid å få stablet nye forhandlingen om en avtale om verdenshandelen på beina.
Gartnerne frykter at norske agurker kan nærmest forsvinne fra det norske markedet om WTO-forhandlingene ender med en avtale.
– Dette blir dramatisk. Vi ser ingen tegn til at en ny avtale skal bli bedre enn det vi lenge har fryktet, sier Jon Røine til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Han ser for seg at mellom 1.200 og 1.400 arbeidsplasser i norske drivhus vil forsvinne i løpet av de nærmeste ti årene. En ny avtale i regi av Verdens handelsorganisasjon (WTO) betyr ifølge Jon Røine en halvering av norsk drivhusnæring.
Redusert toll
Norske gartnerier må belage seg på en kraftig reduksjon i tollsatsene som i dag beskytter norsk produksjon mot utenlandsk konkurranse.
– Vi skimter en ny WTO-avtale som innebærer konkurranse fra en storstilt import. Da blir det mindre plass for norske produkter. Verst vil det gå ut over norske agurker, salatvekster, potteblomster og snittblomster. Også norske tomater er truet, men i beste fall vil det bøte på situasjonen dersom tomater blir klassifisert som et sensitivt produkt, sier Jon Røie.
Generalsekretæren i Norges Gartnerforbund tror drivhusnæringen blir hardest rammet, mens gartnerproduksjonen på friland vil stå noe bedre ruster til å møte en framtidig WTO-avtale.
Refser statsråder
Jon Røine går hardt i rette med utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) og landbruksminister Lars Peder Brekk (Sp) som har forhandlet på Norges vegne.
– De norske statsrådene ga i beste fall et fortegnet bilde av situasjonen når de hevdet at 70-80 prosent av norsk landbruksproduksjon vil bli skånet, gjennom å bli klassifisert som sensitive produkter. Resultatet ville blitt mye verre, og vi må belage oss på at en sterk konkurranse gjennom en betydelig import. Det vil samtidig presse norske priser og dermed norske produsenter, sier gartnernes talsmann.
Han tviler på at Norge alene skal få bestemme hvilke produkter som er sensitive, og dermed skjermes for de hardeste tollkuttene.
Vond spiral
Han frykter at hans næring kan havne i en vond spiral.
– Selv om mange forbrukere for eksempel ønsker å kjøpe norske agurker, så er det ikke sikkert at butikkjedene vil ta inn norske agurker når prisen på importerte blir mye lavere. Da hjelper ikke hvor god kvalitet det er på de norske agurkene. I tillegg vil vi møte en del utfordringer i gjennom EØS-avtalen, sier Røine.
Det er nå uklart hva som vil skje i WTO-forhandlingene. Ifølge NTB ønsker USA å gjenoppta samtalene etter en pause. (ANB)