Styrker samarbeidet med Vietnam
Både politikere og næringslivsledere benyttet seg av muligheten til å innynde seg hos Vietnams president under statsbesøket fredag.
JOBB
President Nguyen Minh Triet, som i sitt private fly hadde med seg en delegasjon på 140 ministre, næringslivsrepresentanter, journalister og sikkerhetsfolk, ankom Norge onsdag.
Statsbesøkets siste dag ble benyttet til å knytte sterkere bånd mellom norsk og vietnamesisk politikk og næringsliv.
Samarbeidsavtaler
– Jeg håper at besøket kan føre til et utvidet økonomisk samarbeid med Vietnam og slik bidra til å fremme bærekraftig økonomisk vekst og redusere fattigdom, sier statsminister Jens Stoltenberg i en pressemelding.
Statsministeren møtte fredag morgen president Nguyen Minh Triet for politiske samtaler, hvor noen av temaene var FN, gjensidige forbindelser mellom Norge og Vietnam, klimasamarbeid og situasjonen i Burma.
Landene inngikk også fem nye bilaterale samarbeidsavtaler, på områdene miljø, vannforsyning, forebygging av naturkatastrofer, fiskeriforskning og støtte til et karbonnøytralt hus for alle FN-organisasjonene i Vietnams hovedstad Hanoi.
Telenor-besøk
Samme formiddag var den vietnamesiske presidenten, sammen med kronprins Haakon, til stede ved en næringslivskonferanse i Telenors lokaler på Fornebu.
Presidenten og kronprinsen ble tatt imot av Telenor-sjef Jon Fredrik Baksaas. Formålet med konferansen var å knytte bånd mellom norske og vietnamesiske næringsvirksomheter.
Telenor har hatt et representasjonskontor i Vietnam i tre år og lenge uttrykt ønske om å etablere seg i landet.
– Vi venter på at vietnameserne skal åpne sektoren slik at vi kan etablere oss i Vietnam. Det kommer til å ta lang tid, men vi er tålmodige, sier Telenor-sjef Jon Fredrik Baksaas til NTB.
I sin tale påpekte Baksaas at langvarige, suksessrike forretningsforbindelser er avhengige av at det knyttes sosiale bånd mellom deltakerne.
BI i Vietnam
Blant dem som underskrev samarbeidsavtaler med vietnameserne, var representanter fra Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO) Norges Rederiforbund, Høyskolene i Bergen og Ålesund, og Handelshøyskolen BI.
– Det er en voldsom etterspørsel etter en høykommersiell utdanning i Vietnam, sier BI-professor Torger Reve.
Høyskolen er i gang med å etablere en økonomiutdanning for næringslivsfolk som ønsker en fremtid som ledere av vestlige selskaper i Vietnam.
Rektor Hoang Van Chau fra Vietnam er svært entusiastisk:
– Dette er et enormt utdanningsprosjekt innen blant annet shipping og logistikk, som er svært viktige industrier for Vietnam, sier han til NTB.
– Vi starter opp neste år og har store forventninger til prosjektet. Nordmenn er veldig populære i Vietnam, vi har jo ikke ført noen kriger der, avslutter Reve. (ANB-NTB)