Streik i SAS Link

– Vi vil bare ha den samme lønna som våre kolleger i SAS

24 kabinansatte gikk ut i streik onsdag. Forbundet utelukker ikke sympatistreiker.

Fem streikende SAS Link-ansatte i refleksvester foran en flyplass, med et skilt der det står «Vi streiker».
Fellesforbundets medlemmer blant kabinpersonellet i SAS Link gikk ut i streik onsdag 28. oktober. Kravet er at de skal ha samme lønns- og arbeidsvilkår som sine kolleger i SAS. Fra venstre: Gro Iden Brakstad, kabinansatt i SAS Link, Gunnar Holm, leder i Flyarbeidernes Forening i Fellesforbundet, Rebekka Stensbø, klubbleder for Fellesforbundet for de kabinansatte i SAS Link, forbundssekretær i Fellesforbundet, Dag-Einar Sivertsen og Natalia Jendretzka, kabinansatt i SAS Link.
Publisert Sist oppdatert

Saken oppsummert

  • 24 kabinansatte i SAS Link, organisert i Fellesforbundet, startet streik onsdag.

  • De krever lik lønn som kabinansatte i SAS for likt arbeid.

  • Fellesforbundet utelukker ikke sympatistreiker fra andre yrkesgrupper i luftfarten.

GARDERMOEN: – Vi krever bare lik lønn for likt arbeid i lik uniform, sier klubbleder Rebekka Stensbø for de kabinansatte i SAS Link som er organisert i Fellesforbundet.

Onsdag gikk hun og 23 kolleger ut i streik. 

SAS Link er et datterselskap av SAS, men flyene har vanlig SAS-logo, de ansatte både i kabinen og i cockpit har vanlige SAS-uniformer, og reisene bestilles gjennom SAS sine nettsider, og flyrutene bruker SAS sine flykoder (SK).

For passasjerene er det derfor ikke lett å se forskjellen på SAS og SAS Link. 

Den forskjellen merker derimot de ansatte. 

I SAS Link starter månedslønna på 29.023 kroner i måneden, pluss et fast flytillegg på 1000 kroner. Kabinansatte i SAS har en begynnerlønn på 35.434 kroner.

– Vi tjener langt dårligere enn de kabinansatte i SAS, sier Rebekka Stensbø. 

Sju helger på rad

Hun forteller at med den nye avtalen som Fellesforbundets medlemmer enstemmig vraket i uravstemningen, vil man om man er maks uheldig måtte jobbe sju helger på rad. 

– Vi vil bare ha den samme lønna som våre kolleger i SAS har, så kampviljen er stor, understreker klubblederen.

– Det er et budskap alle vil forstå, mener Dag-Einar Sivertsen, forbundssekretær i Fellesforbundet. 

Uformell kontakt

Han sto streikevakt sammen med flere fra SAS Link sitt kabinpersonell på Gardermoen onsdag, og forteller at de 24 streikende har 180.000 medlemmer i Fellesforbundet i ryggen. 

– Det er ingen som ønsker seg streik når man går inn i et lønnsoppgjør, men til tross for at vi har forsøkt å finne løsninger, var det ikke mulig denne gangen, sier han. 

Sivertsen avslører at det har vært uformell kontakt mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart etter at det ble klart at det ble nei i uravstemningen. Han vil imidlertid ikke si noe om hva som var innholdet i de samtalene. 

– At vi står her og streiker i dag, er vel et ganske tydelig signal på at vi ikke kom noen vei, sier han. 

Utelukker ikke sympatistreiker

SAS Link har tidligere gått ut og sagt at streiken ikke vil få store følger for passasjerene, men forbundssekretæren i Fellesforbundet minner om at det finnes måter å legge sterkere press på arbeidsgiverne. 

– Betyr det at det kan komme sympatistreiker og aksjoner fra andre yrkesgrupper innen luftfarten som Fellesforbundet organiserer?

– Nå er vi mest opptatt av hovedkonflikten mellom de kabinansatte og SAS Link, men vi vet hvilke verktøy vi har i skuffen som kan brukes. Vi har mange medlemmer innen luftfarten og hva som er best å gjøre framover vurderes kontinuerlig, sier Dag-Einar Sivertsen. 

Totalt er de omtrent 90 kabinansatte i SAS Link. Rundt 60 av dem er organisert i Parat, mens Fellesforbundets ansatte er fordelt på sju på SAS Link sin base på Gardermoen og 17 på basen i Bergen. 

Powered by Labrador CMS